Potencjał REDOKS w wodzie basenowej – co oznacza oraz jak go badać.

Potencjał redoks to istotny oraz ciekawy wskaźnik wody, który informuje nas o tym jaka jest jej zdolność do wchodzenia w reakcje chemiczne takie jak redukcja (reduction) oraz utlenianie (oxidation). Redoks (ang. redox) to nazwa powstała z połączenia dwóch pierwszych członów tych reakcji i wyrażana jest w milivoltach (mV) .

Procesy redoks to przeniesienie elektronów z jednego atomu do drugiego. Utrata elektronów to utlenienie a zyskanie to redukcja. Proces ten zachodzi zawsze łącznie, ponieważ utracony elektron jednego atomu musi znaleźć sobie miejsce w drugim atomie.

W wodzie basenowej potencjał redoks ma szczególne znaczenie ponieważ jest ona dezynfekowana, a dezynfekcja to nic innego jak utlenianie mikroorganizmów, które dostały się do basenu z otoczenia lub poprzez kąpiących się. Im wyższy jest redoks tym zdolność do utleniania większa, a co za tym idzie lepsze warunki do zabijania szkodliwych bakterii oraz drobnoustrojów. Żywotność niektórych bakterii jest bardzo związana z wartością redoks i nawet spadek z 700mV do 600mV może wydłużyć ich życie z kilku minut do godzin. W Polsce normą dla obiektów basenowych jest potencjał redoks na poziomie 750 – 770 mV. Trzeba pamiętać o tym, że potencjał ten jest ściśle związany z wartością pH. Stała dezynfekcja chlorowa podwyższa pH obniżając jednocześnie wartość redoksu.

Pozornie mogłoby się wydawać, że stałe utrzymanie jak najwyższego poziomu redoks to znakomite rozwiązanie i że to właśnie w tym kierunku trzeba zmierzać ale nie do końca tak właśnie jest. Wysoki poziom  redoks to duża liczba tzw. wolnych rodników te natomiast mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie DNA, mogą przyspieszać procesy starzenia się i powodować szereg chorób takich jak miażdżyca, choroby serca czy nowotwory. To między innymi dlatego woda z którą mamy kontakt codziennie czyli woda pitna oraz woda z kranu moją redoks na poziomie 200 mV. Ciekawą rzeczą jest także fakt, że niektóre wody uzdrowiskowe moją potencjał redoks na poziomie – 30mV.

Z jednej strony zatem woda o wysokim potencjale redoks posiada bardzo dobre zdolności do zabijania bakterii, a z drugiej może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo ważnym elementem w tym temacie jak i w wielu innych będzie utrzymanie równowagi i nie przechodzenie z skrajności w skrajność.

Do stałego pomiaru potencjału redoks jest szereg urządzeń kontrolno-pomiarowych, które za pomocą odpowiedniej elektrody kontrolują i wyświetlają aktualną wartość. W tym momencie kiedy przepisy dotyczące badania wody znacznie się zaostrzyły, pomocnym narzędziem może być miernik Lovibond SD 60. Jest to podręczne urządzenie, które przy odpowiedniej eksploatacji może funkcjonować bez problemu przez długi czas. Elektroda, która jest zainstalowana w urządzeniu powinna być nasycona jonami dlatego przed pierwszym uruchomieniem zaleca się zanurzenie jej w roztworze KCL 3M na 5 godzin. Gąbka, która znajduje się w zatyczce także powinna być nawilżona tym roztworem.  Kalibracja urządzenia jest intuicyjna i nieskomplikowana, a jedyne co jest do niej potrzebne to roztwór który ma 475 mV w temperaturze pokojowej 20 st. C.

 

Dodaj komentarz