Dzisiaj kilka słów na temat krwiobiegu basenu czyli systemu rur oraz kształtek, które doprowadzają wodę w odpowiednie miejsca w odpowiednim czasie.
Armatura z jakiej wykonuje się instalacje basenowe to armatura PVC lub system genova. My preferujemy Armaturę PVC ponieważ maja bardzo dużą przewagę jeżeli chodzi o funkcjonalność oraz właściwości techniczne.
PVC czyli polichlorek winylu to bardzo popularny i szeroko stosowany materiał termoplastyczny. Stosuję się go między innymi w systemach irygacyjnych, instalacjach wody pitnej, instalacjach chemicznych, oczyszczalniach ścieków, przemyśle gastronomicznym itp. W technice basenowej stosuje się jego niezmiękczoną wersję czyli PVC-U. Dzięki swoim właściwościom jest niezastąpiony przy tworzeniu każdej instalacji basenowej. PVC-U jest odporny na takie czynniki jak chemia basenowa, woda basenowa, drgania instalacji, korazja wewnętrzna oraz zewnętrzna, osady. Okres żywotności to minimum 50 lat co klasyfikuje go wysoko w stosunku do np. stali. Zakres temperatury w jakiej system pracuje bezawaryjnie to od 0 do 40°C . Kolejnym bardzo ważnym atutem jest łatwość stosowania oraz możliwości modyfikacji jakie daje nam instalacja wykonana z armatury PVC. System ten można łączyć poprzez klejenie klejem rozpuszczalnikowym, połączenia gwintowane oraz kołnierzowe. Już niewielka ilość kleju daje trwałe oraz szczelne połączenie co sprawia że system ten jest ekonomiczny i wydajny.
Wskazówki dotyczące łączenia PVC-U:
Połączenia klejone można wykonywać klejem jednoskładnikowym lub dwuskładnikowym. W przypadku tego pierwszego należy uprzednio wyczyścić kształtki oraz rurę czyściwem. W drugim przypadku nie jest to wymagane. Czynność należy wykonywać w temperaturze powyżej 5°C. Klejone powierzchnie trzeba dokładnie oczyścić z grubego brudu oraz tłuszczu za pomocą środka czyszczącego, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Klej zachowuje swoje optymalne właściwości w temperaturze pokojowej, dlatego należy go ogrzać w razie potrzeby. W przypadku łączenia rur z kształtką, rura musi być ucięta pod kątem prostym do osi. Zfazowanie zewnętrznej krawędzi rury zagwarantuje, że klej nie zostanie ściągnięty przy wsadzaniu rury do kształtki. Po oczyszczeniu powierzchni należy nałożyć klej odpowiednim pędzlem, szybko i równomiernie dookoła na obu powierzchniach (kształtka od wewnątrz, rura ord zewnątrz) grubszą warstwą na kształtce. Po tej czynności należy niezwłocznie połączyć elementy wsuwając jedno do drugiego. Nadmiar kleju należy wyczyścić miękkim papierem, a miejsc klejonych nie obwiązać przez około 10 minut (w zależności od średnicy)
Przy połączeniach gwintowanych armatury PVC-U najlepszą metodą doszczelniania jest użycie sznurka teflonowego. W przypadku instalacji basenowych częstym przypadkiem jest występowanie niedozwolonych bakterii po uszczelnieniu np. nićmi konopi. Sznurek teflonowy eliminuje ten problem.
Cały niezbędny asortyment znajdziecie Państwo w naszym sklepie do którego serdecznie zapraszamy.