Aktualności i porady

Potencjał REDOKS w wodzie basenowej – co oznacza oraz jak go badać.

Potencjał redoks to istotny oraz ciekawy wskaźnik wody, który informuje nas o tym jaka jest jej zdolność do wchodzenia w reakcje chemiczne takie jak redukcja (reduction) oraz utlenianie (oxidation). Redoks (ang. redox) to nazwa powstała z połączenia dwóch pierwszych członów tych reakcji i wyrażana jest w milivoltach (mV) . Czytaj dalej →

Chlor związany – dlaczego warto dbać o jego prawidłową zawartość.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku, od czerwca 2016 w życie wchodzą zmiany dotyczące badania jakości wody w basenach użyteczności publicznej.

Zmianom ulegnie częstotliwość kontrolowania podstawowych parametrów wody takich jak pH, stężenie wolnego chloru, potencjał redox  oraz temperatura wody. W myśl ustawy ma się to odbywać nie rzadziej niż co 4 godziny. Ponadto dochodzi obowiązek badania wody pod kątem parametru chloru związanego.

W tym artykule powiemy sobie krótko co właściwie oznacza termin „chlor związany” oraz dlaczego ustawodawca zdecydował na wprowadzenie obowiązku kontrolowania tego parametru.

Każda pływalnia chcąc zadbać o prawidłowe parametry wody oraz co za tym idzie o zdrowie swoich klientów lub podopiecznych musi posiadać odpowiedni system filtracyjny oraz dozujący środki chemiczne. Najczęściej stosowanym środkiem do dezynfekcji wody jest podchloryn sodu, który jest uwzględniany już na etapie projektowania całej technologii basenowej oraz stacji uzdatniania wody. Stosunkowo niska cena eksploatacji basenu z systemem chlorowym w połączeniu z dobrymi właściwościami dezynfekującymi sprawia, że właściciele obiektów basenowych bez wahania decydują się właśnie na taki sposób utrzymania wody basenowej w świetnej kondycji.

W momencie dozowania podchlorynu sodu do wody basenowej najpierw aktywuje się funkcja oksydacyjna (utleniająca) chloru, co oznacza że chlor wiąże się z wszelkimi zanieczyszczeniami na bazie amoniaku, które są zawarte np. w moczu lub pocie tworząc chloraminy oraz na bazie metanu tworząc trichlorometan. W tym momencie mamy do czynienia z chlorem związanym.
Kiedy zanieczyszczenia zostaną utlenione, wówczas aktywuje się funkcja dezynfekująca chloru czyli powstawanie w wodzie chloru wolnego, którego zadaniem jest zniszczenie wszystkich bakterii wprowadzonych do wody basenowej najczęściej przez samych kąpiących się.

Prawidłowa zawartość chloru związanego  nie powinna być większa od 0,2 mg/dm3, a wolnego chloru powinno być od min. 0,3 do max. 0,6 mg/dm3. Kontrolowanie oraz utrzymanie w odpowiednich wartościach chloru wolnego to podstawa w zarządzaniu pływalnią ale nie można także bagatelizować zawartości chloru związanego, którego nadmiar może skutkować przede wszystkim złym samopoczuciem korzystających z basenu, a w dłuższej perspektywie mogą mieć konsekwencje zdrowotne.
Chloraminy zmieniają wartość organoleptyczną wody i powodują charakterystyczny chlorowy zapach. Im więcej chloramin, tym intensywniejszy zapach unosi się w powietrze. Podrażniają one błony śluzowe oczu, powodując szczypanie oraz zaczerwienienie. Podwyższona zawartość chloramin może powodować także zmiany skórne oraz astmę.
Badania coraz częściej wskazują na to że nadmierne ilości trichlorometanu także mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Trichlorometan jest cięższy od powietrza dlatego utrzymuje się zaraz nad powierzchnią wody, co powoduje że w łatwy sposób może być wdychany w momencie nabierania powietrza przez pływających. Zabija niektóre komórki lub powoduje ich zmiany genetyczne, a ponadto sprzyja rozwojowi komórek rakowych.

Warto już dziś zacząć mierzyć zawartość chloru związanego. Jak to zrobić ? Wystarczy utworzyć takie równanie:

wartość chloru całkowitego minus wartość chloru wolnego = chlor związany

Jeżeli wynik z naszego równania jest większy niż 0,2 mg/dm3 to należy zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy oraz możliwie szybko ją usunąć tak aby korzystanie z obiektu basenowego było bezpieczne dla zdrowia i komfortowe.

Pomocnym urządzeniem w tej kwestii badania chloru związanego może okazać się fotometr, którego pełną gamę znajdziecie Państwo na stronie: http://grzejniki-hydrotech.pl/kategoria-produktu/dozowanie-oraz-pomiar/