Chemia basenowa krok po kroku

Jak zadbać o wodę w basenie.

 

Woda w basenie jest narażona na wiele czynników zewnętrznych, które powodują jej zanieczyszczenie oraz niezdatność do swobodnego użytkowania dlatego aby korzystanie ze strefy basenu było przyjemne i bezpieczne należy zadbać o poprawne parametry wody basenowej.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku w jaki sposób oraz w jakiej kolejności należy stosować odpowiednie środki chemiczne aby ich wydajność była najbardziej efektywna.

 

Krok 1 – REGULACJA pH

Jednym z najistotniejszych parametrów wody basenowej jest jej wartość pH. Od wartości pH jest uzależniony komfort podczas użytkowania basenu oraz skuteczność środków dezynfekujących. Neutralną wartością pH jest poziom 7,0. Poniżej tej wartości woda wykazuje reakcje kwaśne, a powyżej zasadowe. Woda w basenie powinna wskazywać na wartość pH pomiędzy 7,0 a 7,4.

Szczególną uwagę należy zwracać na wodę w basenie podczas wysokich upałów, podczas których pH ma tendencje do wzrastania natomiast kiedy do basenu dostaną się opady atmosferyczne pH spada i sprawia że woda nabiera odczynu kwaśnego.

Idealnym pH dla skóry jest 7,4. jednocześnie środki chemiczne działają najlepiej przy wartości 7,0 oraz poniżej. Dlatego najbardziej optymalnym poziomem pH jest przedział 7,0-7,4.
Jeżeli woda nie mieści się w powyższym przedziale możemy mieć następujące problemy:

Wartość pH poniżej 7,0

– korodowanie stalowych elementów w basenie
– podrażnienie oczy oraz skóry
– uszkodzenie urządzeń basenowych takich jak pompy lub wymienniki ciepła

Wartość pH powyżej 7,4

– pogorszenie skuteczności środków do dezynfekcji
– obniżony komfort korzystania z basenu
– wytrącanie się wapnia z wody basenowej
– spadek klarowności wody
– pogorszenie działania koagulantu
– intensywny zapach chloru i jednocześnie bardzo ograniczone działanie.

Do zmierzenia wartości pH stosuję się testery ręczne lub automatyczne tzw. fotometry. Jeżeli uda nam się ustalić aktualną wartość pH to w zależności od wyniku musimy zadozować pH minus  w przypadku kiedy woda ma wartość pH powyżej 7,4 lub pH plus w przypadku kiedy wartość pH wskazuje na poziom niższy niż 7,0. Odpowiednie środki znajdziecie Państwo w naszym sklepie w dziale „chemia basenowa”. Po odczekaniu kilku godzin należy ponownie wykonać pomiar wody w celu ustalenia czy ilość środka jaki został zadozowany do wody była odpowiednia.

Jeżeli wartość pH jest już na odpowiednim poziomie możemy przejść do dezynfekcji.

 

Krok 2 – DEZYNFEKCJA WODY BASENOWEJ

Basen oraz strefa przybasenowa to bardzo sprzyjające środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii, grzybów oraz glonów. Wilgotność i często naturalne środowisko sprawiają, że mikroorganizmy mnożą się bardzo szybko stwarzając zagrożenie dla osób kąpiących się i korzystających z basenu. Nadmierna ilość niepożądanych bakterii jest częstym powodem zamykania basenów publicznych, które są pod stałą kontrolą służb bakteriologicznych. Szybkość rozmnażania się mikroorganizmów może powodować to że woda jest mętna a ściany oraz dno pokrywa śliska powłoka nawet kilka godzin po nalaniu wody.  Najbardziej popularne metody dezynfekcji to metoda chlorowa oraz metoda tlenowa.

– Metoda chlorowa

Dezynfekcja metodą chlorowa to najpopularniejszy sposób na pozbycie się bakterii z basenu. Dzięki właściwościom utleniającym likwiduje mikroorganizmy organiczne, który nie dają się przefiltrować. W warunkach naturalnych chlor występuje jako gaz dlatego jest on mieszany z różnymi substancjami chemicznymi aby ułatwić możliwość stosowania go w basenie. Uwalnianie chloru następuje w momencie kiedy dozujemy go do wody basenowej i o ile jest on potrzebny w wodzie to związki z którymi jest zmieszany niekoniecznie. Dlatego należy zwracać uwagę na jakość produktów, które kupujemy oraz na to by dopływ świeżej wody był stały i wynosił około 3 do 5 % całej objętości basenu tygodniowo. W wyniku reakcji z bakteriami oraz poprzez działanie słońca wartość chloru w wodzie naturalnie się zmniejsza, należy więc zadbać o to by jego dozowanie było stałe i równomierne. Dzięki testerom możemy w łatwy sposób skontrolować zawartość chloru.Optymalna zawartość chloru w wodzie basenowej to 0,8ml/l wody. Chlor basenowy występuje w kilku postaciach. Do basenów ogrodowych o stosunkowo niewielkiej pojemność często stosuje się chlor w tabletkach, które wsadzamy do bojki dozującej, pływającej swobodnie po basenie. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i łatwe z zastosowaniu. Chlor w płynnej postaci to rozwiązanie dla basenów ze stacją dozującą gdzie zużycie jest na wysokim poziomie. Proponujemy stosowanie chloru ze stabilizatorem, który wydłuża okres przydatności oraz zapobiega krystalizacji w przewodach dozujących.

Dla osób, które użytkują baseny ogrodowe proponujemy stosowanie tabletek multifunkcyjnych. Są to tabletki, które ponadto, że zawierają aktywny chlor posiadają w składzie środek przeciw glonom oraz koagulant.

– Metoda tlenowa

Metoda tlenowa to alternatywa dla osób które szukają innego rozwiązania w kwestii dezynfekcji wody basenowej. Zasada działania jest bardzo podobna do działania chloru i polega na utlenianiu bakterii i innych mikroelementów. Dodatkową zaletą Tlenu aktywnego jest to, że rozbija on widoczne cząstki powodujące mętną wodę na mniejsze, których nie widać gołym okiem. Pomimo, że działanie tlenu nie jest tak intensywne i wydajne jak w przypadku chloru to wiele osób decyduje się na jego zastosowanie ze względu na brak uporczywego zapachu chloru w powietrzu. Metoda tlenowa jest coraz częściej stosowana w basenach prywatnych oraz małych basenach hotelowych ale ze względu na bezkompromisowe działanie i większą wydajność na basenach publicznych nadal króluje chlor. Do zalet metody tlenowej można zaliczyć możliwość kąpieli po około 1 godzinie od dozowania środka (w przypadku chloru jest to klika razy dłuższy okres). Osoby które są uczulone na związki chlorowe także z powodzeniem mogą wykorzystać tą metodę.  Tlen aktywny można dozować w postaci płynnej oraz w postaci tabletek. W prywatnych basenach wewnętrznych najwygodniejszą metodą jest automatyczne dozowanie  poprzez urządzenie kontrolno-pomiarowe. W przypadku tlenu dozowanie jest objętościowe i zależy od temperatury oraz wielkości basenu. Dla przykładu przy temperaturze 24°c ilość dozowanego tlenu aktywnego powinna wynosić 520ml. tygodniowo na każde 10m3 wody basenowej

Dla osób, które użytkują baseny ogrodowe proponujemy tabletki tlenowe wkładane do bojki dozującej, która swobodnie pływa po basenie dozując odpowiednią ilość środka.

 

Krok 3 – OCHRONA PRZED GLONAMI

Glony inaczej zwane algami to częsta zmora wielu użytkowników basenów. Są to jedno lub wielokomórkowe rośliny, które przetwarzają związki nieorganiczne zawarte w wodzie w związki organiczne. Mogą przybierać postać bezbarwnego nalotu lub zielonego osadu na ścianach i dnie basenu. Zdolność do szybkiego rozmnażania w ciepłym i nasłonecznionym basenie sprawia, że czasami ciężko sobie z nimi poradzić stosując dezynfekcję chlorową. Jeżeli zauważyliście Państwo śliską powłokę na ścianach oraz dnie basenu lub zielonkawy nalot to oznacza, że w basenie proces rozmnażania alg jest rozpoczęty.  Pomimo, że chlor niszczy większość alg to są gatunki, które potrafią się uodpornić na jego działanie i w połączeniu z szybkim rozwojem są nie do opanowania. Często zdarza się, że na przestrzeni jednego dnia basen, który miał krystalicznie czystą wodę przybiera brązowo zielony kolor. Skutecznym sposobem na zwalczanie glonów są skoncentrowane środki na bazie związków amonu takie jak Algen lub Algen Super. Ich stosowanie można połączyć ze środkiem do dezynfekcji co daje bardzo dobre rezultaty. Środek można stosować zapobiegawczo ale w przypadku kiedy dopuściliśmy do rozwoju glonów należy zastosować następujące kroki:

– usunąć mechaniczne za pomocą szczotki lub odkurzacza warstwę pokrywającą ściany (śliski, bezbarwny nalot lub zieloną warstwę glonów)
– zadozować zwiększoną dawkę chloru wraz z algnem lub algenem super
– włączyć filtrację do czasu aż woda będzie krystalicznie czysta (od kilku do kilkunastu godzin)

Różnica pomiędzy Algenem a Algenem Super jest w tym że Algen Super zawiera środek zapobiegający powstawaniu piany. Jest to przydatne jeżeli mamy problem z glonami w wannie z hydromasażem lub w basenie z atrakcjami, które powodują intensywny ruch wody.

 

Krok 4 – KOAGULACJA

Filtracja to bardzo ważny element basenu. Dzięki niej możemy się cieszy z wody wolnej od liści, patyków, papierków itp. Są jednak zanieczyszczenia na tyle małe, że nawet złoże filtracyjne nie jest w stanie ich wyłapać. W takim wypadku należy zastosować środek do koagulacji wody Superkalgu lub Flockfix wkład. Koagulanty to środki chemiczne zdolne do łączenia małych cząstek w większe i dzięki temu zdolne do wychwycenia przez filtr. Te małe cząstki to najczęściej rozbite przez chlor lub antyglon algi, mocznik lub aminy. Pojawienie się ich w wodzie skutkuje mętnym kolorem i nieestetycznym wyglądem naszej wody basenowej. Koagulanty występują w postaci płynnej oraz stałej. Płyny znajdują zastosowanie w dużych basenach z automatycznym dozowaniem a dawka powinna wynosić w zależności od obciążenia od 0,4 do 1,2 g/m3 wody. Do małych basenów najbardziej optymalną metodą koagulacji są kartusze, które wkłada się do skimmera gdzie są one powolnie rozpuszczane przez wodę.

Dodaj komentarz